Začíná pomoc seniorům v Moldavsku

Začíná pomoc seniorům v Moldavsku

Po 10 letech zkušenosti s konkrétní pomocí jednotlivým seniorům na Zakarpatské Ukrajině, začíná tato pomoc také v Moldavsku pod stejným názvem – Důstojný život.

Stejně jako na Ukrajině žije v Moldavsku mnoho živořících seniorů v osamělosti a s velmi malými příjmy. Sociální systém zde také zdaleka nedosahuje výše i objemu jako v naší republice. Pomoc je tak určena seniorům a zdravotně postiženým (dále ZP), jejichž důchod nestačí na pokrytí základních životních potřeb. Jednotliví dárci (nebo skupina lidí) si konkrétního seniora nebo ZP může zvolit sám díky informačnímu internetovému systému, do kterého jsou jednotliví senioři a ZP zařazováni místním koordinátorem.

Darovací smlouvou se dárci zavazují zasílat pravidelný finanční obnos (450 Kč měsíčně), který je seniorům na místě předáván ve formě finanční nebo naturálií dle domluvy. Částka se dělí podílem 70% pro podporovanou osobu, 20% pro podporu místní komunity (v Moldavsku Zdravotně sociální centrum ve vesnici Grigorauca a další pomoc seniorům) a 10 % jsou režie Diecézní charity. Dárce obdrží dotazník s fotografií a konkrétními informacemi o podporovaném. Vzájemnou komunikaci podporujeme přeposíláním korespondence s možností překladu. Program Důstojný život je v Moldavsku realizován pracovnicí místní charity, zdravotní sestrou paní Alionou Nika v okresu Singerei. V informačním internetovém systému pro projekt Důstojný život www.moldavsko.charita.cz jsou pravidelně aktualizovány údaje o podporovaných, dárci mají přehled o svých platbách a tím je celý projekt také dostatečně transparentní.

Pokud se chcete stát podporovatelem seniorů a zdravotně postižených - zaregistrujte se a vyberte si konkrétního podporovaného na adrese www.adoptujsi.cz.

Za 10 let fungování projektu Důstojný život na Ukrajině tak čeští a slovenští dárci pomohli 900 seniorům dožít svůj život důstojněji. Darovací smlouva, tedy podpora konkrétního seniora, je ukončována v případě, že se senior zemře, nastane u něj zásadní změna nebo na žádost dárce. Děkujeme za vaši štědrost!

Tato pomoc je možná také díky dotaci Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Situace v Moldavsku

Moldavsko je důležitou zemí české zahraniční rozvojové spolupráce a Charita ČR již zde má za léta činnosti dobré jméno. Dle statistik týkajících se životní úrovně je na tom Moldavsko nejhůře z celé Evropy (podle Indexu lidského rozvoje na 113. místě ze 190 států). Moldavsko je zmítáno podobnými problémy jako Ukrajina (korupce, alkoholismus, migrace práceschopného obyvatelstva, nedostatečné sociální a zdravotní zajištění). Díky migraci značné části obyvatel za prací, zůstává v Moldavsku mnoho osamělých seniorů žijící na hranici bídy. Jejich situace je tristní a stát nemá prostředky na fungující sociální systém.

Bohaté zkušenosti Diecézní charity s pomocí na Ukrajině budou velkou pomocí při realizaci této rozvojové spolupráce. Ověření potřebnosti pomoci proběhlo při osobním setkání s ředitelkou Caritas Moldova v hlavním městě Kišiněvě a návštěvou zdravotně-sociálního střediska v městečku Grigorauca. Po oboustranném hledání možností pomoci Diecézní charity v Moldavsku byl přijat právě projekt Důstojný život.

Diecézní charita bude také podporovat z prostředků Tříkrálové sbírky zdravotně-sociální centrum v městečku Grigorauca. To poskytuje zdravotní terénní pomoc 80 potřebným klientům, kterými jsou převážně nemocní senioři, potřebující domácí zdravotní péči. Centrum zaměstnává dvě zdravotní sestry a potřebuje příslušný administrativní aparát a technické zázemí.