Stážisté z českobudějovické diecézní Charity navštívili sociálně vyloučené lokality v Ostravě
Jak funguje sociální začleňování? Jaké jsou příklady dobré praxe? Jakou roli hraje podpora komunitního pracovníka? Jaké nástroje komunitní práce se uplatňují v praxi? Podobné otázky zaznívaly od stážistů z Českých Budějovic, kteří přijeli na konci září do Ostravy, aby se inspirovali a poznali naživo komunitní práci v sociálně vyloučené lokalitě v Kunčičkách.
Na zkušenou do Ostravy
Stážisté navštívili lokality, ve kterých prostřednictvím komunitní práce Diecézní charita ostravsko-opavská podporuje místní obyvatele, aby se aktivně zapojili do procesu změn. K těm patří například komunikace s majiteli bytových fondů, poskytovateli sociálních služeb, pořádání akcí pro místní obyvatele, spolupráce s formálními i neformálními spolky a jiné činnosti, které vedou ke zlepšení životních podmínek místních lidí. Členové Komunitní skupiny Společná cesta představili a popsali historii komunitní práce prostřednictvím techniky Retro line, kterou zhodnotili dosavadní průběh spolupráce i dosažené cíle. Prezentovali stážistům úspěchy, ale i neúspěchy, se kterými se potýkali od roku 2014 do současnosti. Stážisté měli jedinečnou možnost si tak s obyvateli neformálně popovídat a pochopit jejich velký zájem „chtít být aktivní pro ostatní sousedy“.
Odhodit emoce a jednat konstruktivně
Jedna z členek Komunitní skupiny Společná cesta upozornila na situace, ve kterých bylo v počátcích složité krotit emoce z řad obyvatel. Ti se museli naučit komunikovat jinak a řešit problematické situace s chladnou hlavou, věcně a umět je argumentačně vysvětlit. „Bylo velmi těžké přesvědčit zainteresované strany, aby nás začaly brát vážně, abychom našli společnou řeč, aby se na nás nedívaly přes prsty a aby nás začaly vnímat jako součást společnosti,“ a dodává: „a nás zástupce komunity, aby vnímali jako komunikační nástroj a prostředníka řešení problémů a nastolení postupných změn v lokalitě.“
Pro budějovické stážisty bylo setkání s místními cennou ukázkou, jak se díky podpoře komunitního pracovníka daří postupně měnit mentalitu obyvatel, ohrožených sociálním vyloučením. Jak důležité je správně komunikovat a poznali klíčovou roli komunitního pracovníka, který v dané lokalitě aktivně působí, přemosťuje, motivuje, podporuje, aktivně naslouchá potřebám obyvatel a pomáhá nasměrovat v řešení problémů a nastolení potřebných změn.
Komunitní práce Diecézní charity ostravsko-opavské působí v sociálně vyloučené lokalitě Ostrava-Kunčičky od r. 2015. Cílem je zapojit místní obyvatele, organizace i samosprávu a společně je pozitivně motivovat ke změnám. Komunitní tým pracuje na zlepšení komunikace, rozvíjení sousedských vztahů v lokalitě a usiluje o větší povědomí o právech a povinnostech obyvatel lokality.
Projekt Komunitní práce v Osadě míru je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.