Evropské projekty v režii Diecézní charity ostravsko-opavské
Diecézní charita ostravsko-opavská získala za podpory a spolupráce střediska Vesničky soužití (která bude zároveň realizátorem obou projektů) dva evropské projekty týkající se problematiky osob sociálně znevýhodněných. Jedná se o projekty Grundtvig a Leonardo da Vinci (Young and Adults for Better Life, STEP).
Oba získané projekty jsou založeny na spolupráci s mezinárodními partnery. Základem je předávání dobré praxe z různých míst Evropy, z různých kultur, s různými menšinami.
Projekt Grundtvig nese název „ Mládež a dospělí pro lepší život“. Partnery v tomto projektu jsou pro Vesničku soužití organizace, která mají obdobnou náplň jako Vesnička. Variabilními způsoby se zabývají integrací národnostních menšin do majoritní společnosti a prevencí patologických jevů spojených s problematikou sociálně vyloučených lokalit. Partnery jsou zástupci Rumunska (vedoucí projektu), Kypru, Maďarska, Itálie, Polska, Portugalska, Slovinska, Švédska a Anglie.
Partnerství těchto 10-ti evropských institucí si klade za cíl propojit cílovou skupinu mladých lidí a dospělých , kteří patří ke znevýhodněným skupinám ve společnosti (v závislosti na cílových skupinách partnerských institucí). Cílové skupiny by tak měly uchopit nové možnosti spolupráce s jinou cílovou skupinou tak, aby našly nový potenciál vzájemné spolupráce, obohacení a pomoci navzájem.
Dalším projektem je Leonardo da Vinci projekt v programu celoživotního vzdělávání. Název projektu je Krok (STEP). Koordinátorem projektu je německý zástupce. Dalšími partnery jsou organizace z Anglie, Německa, Rakouska, Irska, Francie. Cílem projektu STEP je vytvořit odbornou platformu pro sdílení a výměnu praktických zkušeností, pracovat na zvýšení efektivity stávajících modelů. Oblast této spolupráce se soustředí na problematiku mladých lidí, kteří jsou znevýhodněni na trhu práce, ve vzdělávacím procesu a v případě na budoucí zaměstnání formou odborné přípravy. Mezinárodní partneři jsou různorodí a přinášejí do projektu tudíž široký úhel pohledu. Mezinárodní partneři se především zaměřují na práci s mladými lidmi trpícími sociálním znevýhodněním, dále poskytují podporované bydlení, psychosociální poradenství, odborné vzdělávání a přípravu apod.