VIDEO: Diecézní charita ostravsko-opavská od začátků k současnosti

VIDEO: Diecézní charita ostravsko-opavská od začátků k současnosti

Vznik Diecézní charity ostravsko-opavské souvisí se zřízením ostravsko-opavské diecéze, k němuž došlo rozhodnutím papeže sv. Jana Pavla II. Papežskou bulou Ad Christefidelium spirituality ze dne 30. května 1996 bylo zveřejněno rozdělení dosavadní olomoucké arcidiecéze a prvním biskupem nové diecéze byl jmenován Mons. František Václav Lobkowicz.

Ve smyslu katolického chápání funkce biskupa jako nástupce apoštolů jsou mu svěřeny tři základní úkoly, a to: hlásat evangelium Ježíše Krista (martyrium), výkon bohopocty (liturgia) a praktické uplatňování poselství evangelia vzhledem k potřebným (diakonia). Pro jejich plnění biskup zřizuje úřad, tzv. biskupskou kurii. Ta je jeho prodlouženou rukou pro výkon naznačeného poslání především směrem do farností.

Pro výkon praktické diakonie – tedy charitní činnosti – zřídil biskup k 1. lednu 1997 Diecézní charitu ostravsko-opavskou (zkratka DCHOO). Jejím hlavním úkolem je výkon řídící, poradní, vzdělávací a kontrolní činnosti vůči podřízeným oblastním Charitám. V roce 1997, když vznikla naše DCHOO, pracovalo v diecézi jedenáct oblastních a farních Charit a během následujících let se jejich počet postupně navyšoval a transformoval až na současných osmnáct oblastních Charit. Každá z nich reaguje na konkrétní potřeby lidí ve svém okolí a tak pracuje odlišnými způsoby, ale stále k témuž cíli.

Prvním ředitelem Diecézní charity ostravsko-opavské jmenoval biskup Ing. Jiřího Hořínka, který vykonával tuto funkci od 1. ledna 1997 až do 15. dubna 2006. Po něm několik měsíců řídil Diecézní charitu Mgr. Michal Krawiec. K 10. dubnu 2007 byl do funkce ředitele jmenován Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo, který funkci vykonává i v současnosti.

Specifikou charitní práce je její duchovní rozměr. I zde uplatňuje biskup svou autoritu a pověřuje konkrétní kněze starostí o pastorační péči v Charitě. Tímto úkolem byl k 1. červenci 1997 pověřen P. Petr Eliáš. O čtyři roky později byl k 1. říjnu 2001 P. JUDr. ThLic. Pavel Forgač jmenován prezidentem DCHOO a tuto funkci vykonával až do své smrti 8. prosince 2011. Následně byl k 1. únoru 2012 prezidentem DCHOO jmenován P. ThLic. Jan Larisch Th.D.

Sídlem Diecézní charity ostravsko-opavské se stal dům, který v roce 1918 získal spolek Ludmila, předchůdce dnešní Charity na Ostravsku, v 1. polovině 20. století, a který tehdy sloužil jako sirotčinec pro cca 50 dětí. V padesátých letech byl dům církvi komunistickým státem zabaven. Když se jej na konci 20. století podařilo získat zpět do církevního vlastnictví, stal se po nezbytných rekonstrukcích v roce 1997 sídlem Diecézní charity ostravsko-opavské.

Odtud plní DCHOO nejen výše zmíněné řídící, poradní a kontrolní činnosti vůči jí podřízeným Charitám na území diecéze, ale sama organizuje vlastní charitní práci na území města Ostravy. Mezi její největší charitní díla patří projekt Vesnička soužití ve Slezské Ostravě, který vznikl v roce 2002 jako reakce na katastrofální povodně v roce 1997. V rámci tohoto projektu je poskytováno třiceti sociálně slabým rodinám (z nichž deset je romských, deset neromských a deset smíšených) bydlení v rodinných domcích. Tyto rodiny jsou pracovníky Charity komplexně doprovázeny, aby svou situaci dokázaly dobře řešit. V komunitním centru, které je součástí areálu Vesničky soužití, připravují „chariťáci“ podpůrné programy jak pro děti, tak i pro dospělé. Činnost tohoto komunitního centra v současnosti přesahuje okruh Vesničky soužití a podporuje potřebné v širokém okolí.

V roce 2007 bylo v centru města zřízeno Poradenské a informační centrum věnující se lidem, kteří se ocitli v obtížné a často přímo nezvládnutelné situaci. Pracovníci poradny poskytují jednorázové nebo opakované konzultace cca 300 klientům za rok.

Na základě získaných zkušeností se pak dále charitní práce DCHOO rozvíjela v sociálně vyloučené lokalitě Ostrava-Kunčičky, kde v roce 2010 začalo pracovat středisko Horizont a v roce 2011 středisko Šance domova. Obě střediska se věnují podpoře rodin s nezletilými dětmi, a to jak různými programy pro děti i dospělé, tak i hledáním optimálních řešení jejich finančních i sociálních těžkostí. Zároveň se věnují komunitní práci v nejširším slova smyslu.

V roce 2005 vzniklo na DCHOO pro pomoc v zahraničí Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. V první fázi svého rozvoje se středisko kromě jiných aktivit věnovalo a stále věnuje podpoře osob v nouzi na Zakarpatské Ukrajině, a to především dětí skrze projekt Adopce na dálku a starých a opuštěných osob skrze projekt Důstojný život. V podobných intencích začalo středisko pracovat v roce 2014 i v Moldavsku. Po vypuknutí občanské války na Ukrajině se angažuje v pomoci obětem tohoto konfliktu formou zásilek potravinových balíčků, dodávkou zdravotnického materiálu pro raněné a další materiální pomocí.

Po dvaceti letech existence a činnosti Diecézní charity ostravsko-opavské je na místě poděkovat všem, kteří se na jejím rozvoji podíleli a zároveň prosit Pána Boha, abychom dokázali podle učení i vzoru Ježíše Krista stále vnášet do světa kolem nás skutečnou a prakticky činnou křesťanskou lásku především k těm nejpotřebnějším.

autor článku: prezident DCHOO P. Jan Larisch Ph.D.