Biskup Lobkowicz udělil 32 ocenění za příkladný život a práci pro církev
Za obětavou a nezištnou službu pro církev poděkoval 32 mužům a ženám biskup František Václav Lobkowicz. Slavnostní mše svatá v předvečer svátku svaté Hedviky spojená s oceňováním je tradicí od roku 2011. Medaili sv. Hedviky a pamětní list s poděkováním převzali v sobotu 15. 10. v ostravské katedrále také charitní pracovníci.
Ocenění přijali:
Věra Londinová
Za dlouholetou činnost v Charitě Studénka
Jako důchodkyně pracovala paní Věra Londinová v Chritě Studénka téměř od jejího zrodu v r. 1992. Nejprve jako dobrovolník, pak od roku 1996 jako zdravotní sestra v charitní ošetřovatelské službě. Pracovala vždy ochotně a obětavě a přispívala tak k dobrému jménu charity. Lidé, ke kterým dojížděla, si ji velmi oblíbili pro její profesionální a empatický přístup. Pro každého měla vždy dobré slovo a s trpělivostí dovedla vyslechnout jejich problémy. V současné době pomáhá v případě potřeby prací přímo v terénu, ale také radou a modlitbou. Charita Studénka si cení její dlouhodobé a obětavé služby.
Lýdie a Vítězslav Malcharovi
Za dlouholetou spolupráci a přínos ke službě charity
Manželé Malcharovi dlouhodobě nabízejí svou pomoc při aktivitách Charity Bohumín a také farnosti Bohumín – Starý Bohumín. Ať se jedná o údržbu, výzdobu, péči o zeleň, administrativu. Paní Malcharová je aktivní pomocnicí při koordinaci Tříkrálové sbírky v Bohumíně a okolí, již od samého počátku konání těchto sbírek. Sama pravidelně navštěvuje klienty Charitního domu pokojného stáří sv. Františka a pomáhá při společné péčí o okolí tohoto charitního domu. Oba jsou pravidelnými účastníky bohoslužeb, kde slouží také službou lektora, vedou příkladný křesťanský život a jsou neocenitelnými pomocníky jak pro charitu tak farnost.
Kamil Matýsek
Za přínos ke službě Charity Ostrava
Pan Kamil Matýsek pracuje od roku 1994 v Charitě Ostrava v Charitním středisku Matky Terezy. Nejprve jako pečovatel na dohodu a také jako zaměstnanec na civilní službě, pak již natrvalo až doposud. V pečovatelské službě se podílí na zajišťování základních životních potřeb seniorů, na jejich aktivizaci a péči o domácnost. Svůj profesní život zaměřuje na sociální práci, jejíž hlavním cílem je pomoc a podpora člověku v obtížné situaci v jeho domácím prostředí, které je pro něj příjemné a známé, se snahou pomoci setrvat v tomto prostředí co nejdéle. Ve službách charity Ostrava pan Matýsek pomáhá lidem již 20 let. Jeho osobnost plna entuziasmu je důležitou součástí týmu charity a přispívá dlouhodobě ke kvalitě poskytovaných služeb.
Ing. Ludmila Moniaková
Za dlouholetou obětavou činnost v Charitě Frýdek-Místek
Paní Ludmila Moniaková se narodila ve Frýdku-Místku, kde také po studiu Vysoké školy báňské začala pracovat. Je vdaná, má čtyři děti a dvě vnoučata.
Po revoluci, v devadesátých letech, se seznámila s paní Marií Bohanesovou, které pomáhala založit Domov pokojného stáří u Panny Marie Frýdecké.
Od samého počátku je s tímto domem velmi spjata a považuje jej takřka za svůj druhý domov. Podílela se také na založení Oázy pokoje pro psychicky nemocné. V Charitě Frýdek-Místek pracuje dodnes. Kromě obětavé služby potřebným ráda poslouží hrou na varhany při bohoslužbách v charitních zařízeních a také ve farnosti Frýdek.
Anna Postulková
Za přínos ke službě charity v diecézi
Paní Anna Postulková vystudovala obor zdravotní sestry. Nejprve pracovala jako dětská sestra a v roce 1994 přešla do terénní péče do centra léčebné a ošetřovatelské péče Harmonie. Během zaměstnání absolvovala specializační studium v oboru péče o dospělé. V roce 1998 nastoupila do Charity Hlučín jako zdravotní sestra v terénní péči. Po čtyřech letech se stala vrchní sestrou Charitní a ošetřovatelské služby Charity Hlučín. Za jejího působení, v součinnosti s dalšími spolupracovníky, se ošetřovatelská služba charity stala v regionu synonymem spolehlivosti a kvality. Dokladem toho jsou četná poděkování, články v místním tisku i ohlasy rodin a lékařů. Po 18 letech poctivé charitní služby paní Anna odchází do zaslouženého důchodu.
Bc. Martin Pražák
Za starostlivou službu v Charitě Ostrava a přínos k dílu charity v diecézi
V Charitě Ostrava působí pan Martin Pražák od roku 1994. V roce 1997 se stal jejím ředitelem a je tomu tak až doposud. Pod jeho vedením vyrostla Charita Ostrava v jednu z největších Charit v České republice. Základním principem práce Martina Pražáka v oblasti poskytovaných služeb je myšlenka hodnoty a jedinečnosti lidského života v každém jeho okamžiku bez ohledu na jeho momentální situaci nebo zdravotní stav. To pomáhá budovat komplexní a kvalitní síť poskytovaných služeb. Velkou zásluhou pana ředitele Pražáka je prosazování hospicových myšlenek. Díky jeho osobní aktivitě vznikl komplex hospicových služeb od Hospice sv. Lukáše po mobilní hospic či hospicové poradenství. V oblasti sociální prevence inicioval čtyřstupňový systém pomoci umožňující postupný návrat člověka v krizové situaci zpět do běžného života. Při vedení organizace klade pan Pražák důraz na partnerství a spolupráci s dalšími poskytovateli sociálních služeb, s institucemi veřejné správy a samosprávy, s odbornou i širší veřejností. Současně je činný jako předseda sociální komise Rady statutárního města Ostravy, je členem Zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Petřkovice a členem dozorčí rady společnosti OZO Ostrava s.r.o. Pan Martin Pražák má 4 děti a kromě rodiny se věnuje také zpěvu v komorním souboru Canticum Novum a v rockové kapele Adobre. V roce 2013 obdržel Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie v sociálně-zdravotnické oblasti za dlouhodobé a mimořádné výsledky v péči o seniory.
Josef Prusek
Za dlouholetou spolupráci s Charitou Odry
Dlouhodobě spolupracuje pan Josef Prusek s Charitou Odry. Od samotného začátku Tříkrálové sbírky v diecézi se angažuje jako koordinátor kolednických sbírek v Březové u Vítkova. Byl vždy aktivní v této činnosti a jeho podněty pomáhaly utvářet systém spolupráce s jinými kolednickými skupinami. Přes svůj pokročilý věk je pan Josef pro mnohé příkladem člověka neutuchající aktivity jak pro činnost v charitě, ve farnosti tak i v obci.