Komunitní práce v Ostravě-Kunčičkách a v Ostravě-Přívoze
V lokalitě Ostrava-Kunčičky projekt navazuje na předchozí projekt financovaný z OPZ „Komunitní práce v Osadě míru“ (1. 3. 2017–29. 2. 2020), s kterým má shodné cíle: zlepšení úrovně bydlení a zlepšení sociálního klimatu obyvatel v sociálně vyloučené lokalitě (dále jen SVL) v Ostravě-Kunčičkách.
Projekt má dva záměry:
- Přenos zkušeností, které tým získal během realizace předchozího projektu do další SVL v Ostravě, konkrétně lokality Zadní Přívoz. Komunitní soc. pracovnice budou kontaktovat osoby v lokalitě a mapovat jejich problémy, jádrem této fáze bude aktivizace členů komunity. Ta povede k participaci a ke zplnomocnění při řešení problémů a vzniku jádrové skupiny. Jádrová skupina bude podporována tak, aby se postupně stala hybatelem dalšího rozvoje komunity: bude uskutečněno cca 10 setkání jádrové skupiny a setkávání s aktivními obyvateli v blízkých lokalitách, ve kterých rovněž probíhá komunitní práce, výměna zkušeností, povzbuzení.
- Poprojektová podpora skupiny aktivních obyvatel „Společná cesta“ v Ostravě-Kunčičkách, která vznikla během komunitní práce v minulosti a působí zde již 6 let. Je plánováno cca 20 setkání Společné cesty, týmová supervize skupiny (3 x 2 hodiny), 4 vzdělávací semináře pro cílovou skupinu se soc. právní tématikou (zaměstnanost, exekuce, bydlení apod.) dle zájmu cílové skupiny, dvoudenní stáž aktivních obyvatel z obou SVL (5 osob) v partnerské organizaci Centrum Koburgovo v Trnavě, které vykonává komunitní práci v místní SVL (nebude financováno z dotace statutárního města Ostrava).
V obou SVL se očekává uskutečnění řady komunitních aktivit, které vzejdou od aktivních obyvatel (akce typu úklid, malování, instalace laviček, sečení trávy, sportovní, kulturní akce pro děti a rodiny, kontaktování externích subjektů (radnice – zajištění oprava investic v lokalitě, majitelé bytů – údržba domů a bytů a další).
Hlavní cíle projektu jsou:
- aktivizace obyvatel SVL Kunčičky-jih a SVL Zadní Přívoz;
- vytvoření, udržení a personální stabilizace jádrových skupin v obou SVL;
- pravidelná setkávání jádrové skupiny Společná cesta v SVL Kunčičky-jih a jádrové skupiny Zadní Přívoz;
- min. 2 akce na zvelebení společných prostor v SVL;
- min. 5 akcí na podporu komunity v SVL;
- min. 4 jednání jádrové skupiny s aktéry mimo SVL;
- rozvoj komunitních aktivit obyvatel v lokalitě;
- zlepšení stavu domů a jejich okolí v lokalitě;
- rozvoj samostatné orientace v základních občanských právech a povinnostech u cílové skupiny;
- rozvoj schopnosti svá práva uplatňovat a své povinnosti plnit, lidé se naučí také brát své záležitosti do svých rukou, což v důsledku ovlivní i jejich soukromý život.
Šance domova – podpora terénní práce
Hlavním cílem projektu bylo předcházet ztrátě bydlení rodin s nezletilými dětmi, případně řešit bytovou nouzi těchto rodin mimo jiné i zařazením do programu „Bydlení s doprovodným sociálním programem“, které DCHOO zprostředkovalo ve spolupráci s majiteli bytů. Stabilizací sociální situace rodiny se snažíme přispět k vytvoření dobrého a stabilního prostředí pro zdravý vývoj dětí. Tento cíl byl uskutečňován prostřednictvím sociální služby Šance domova (§ 65 - sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi). Předmětem její činnosti je základní sociální poradenství, asistence a doprovázení klientů – rodin s dětmi, které jsou v bytové nouzi a realizace výše zmíněného programu BDSP.
- více o projektu "Šance domova - podpora terénní práce"
Kunčičky - Osada Míru
Projekt byl pokračováním pilotního projektu MSK a v konkrétních činnostech především projektu DCHOO „Kunčičky - příjemnější a bezpečnější místo pro život“. Cílem projektu bylo podpořit aktivitu obyvatel ve prospěch vlastní komunity, podpořit je v dotažení plánovaných akcí a v důsledné cestě za vytyčenými cíli. Projekt byl také zaměřen na udržení dosavadních výsledků a rozvoj dalších aktivit vznikající jádrové skupiny obyvatel Osady míru i na aktivizaci a zapojení stále většího počtu obyvatel, kteří by následovali pozitivní příklady už zapojených účastníků, povzbuzeni jejich úspěchy (uklizený dům, příjemné prostředí na chodbách, příjemné chvíle na společných akcích).