Rozvoj programů zaměstnanosti a prevence sociálně patologických jevů ve Vesničce soužití

 

Hlavním cílem projektu, který probíhal od října 2006 do dubna 2008, bylo předejít, popřípadě zamezit sociálnímu vyloučení obyvatel Vesničky soužití a jejího okolí a přispět k integraci ohrožených skupin, především Romů, na trhu práce. Snahou projektu bylo rovněž rozšířit nabídku Komunitního centra Vesničky soužití o nestrukturované aktivity zaměřené na děti a mládež a pokrýt tak zájem o tyto služby v dané lokalitě. Jednotlivé aktivity směřovaly k rozvoji zaměstnanosti a zaměstnatelnosti obyvatel a snížení jejich závislosti na dávkách systému státní sociální péče a k prevenci sociálně negativních jevů dětí a mládeže. Do projektu bylo zapojeno celkem 213 osob.

Projekt zahrnoval následující aktivity:
1) Poradenský program - sociální poradna na Vesničce soužití po dobu realizace projektu rozšířila své služby o pracovně-právní poradenství. Za celé období realizace projektu poradna poskytla 580 intervencí. 
2) Vzdělávací program - v rámci vzdělávacího programu proběhly kurzy sebeprezentace, práce s počítačem, šití, kadeřnictví, stavebních řemesel a základů podnikání. Celkem se uskutečnilo 20 kurzů v nichž bylo proškoleno celkem 100 osob, z nichž získalo osvědčení o absolvování 96 úspěšných frekventantů.    
3) Podpora zaměstnávání - aktivita navazovala na předchoí aktivity. Klienti měli možnost využít pro nalezení práce internetové klubovny s poradcem - komunitním pracovníkem. K dispozici byl také odborník na pracovní právo, který poskytoval poradenství při řešení obtížnějších případů. Účastníci programů získali ve 14 případech zaměstnání u zaměstnavatelů na pracovní smlouvy a dohody, Celkem bylo do této aktivity zapojeno 113 osob.  
4) Rozvoj volnočasových aktivit - v Komunitním centru Vesničky soužití byl rozšířen provoz nízkoprahového volnočasového zařízení pro děti a mládež, které slouží pro volně příchozí děti a mládež do 18 let a poskytuje jim širokou nabídku nestrukturovaných aktivit jak v prostorách Komunitního centra tak v jeho okolí.

Na realizaci projektu získala Diecézní charita ostravsko-opavská grant ve výši 3 669 826,- Kč z finančních zdrojů Evropské unie, Ministerstva pro místní rozvoj a Moravskoslezského kraje. Předfinancování projektu bylo zajištěno s pomocí dotace z rozpočtu statutárního města Ostravy.