Podpůrné hodnocení kvality charitních služeb jako impuls ke kontinuálnímu učení pracovníků a zvyšování kvality služeb DCHOO
Cílem projektu „Podpůrné hodnocení kvality charitních služeb jako impuls ke kontinuálnímu učení pracovníků a zvyšování kvality služeb DCHOO“ bylo zasáhnout širokou a z hlediska potřeb a nároků velmi rozmanitou cílovou skupinu a vytvořit základ funkčního systému umožňujícího nejen vzájemnou spolupráci mezi jednotlivými subjekty a kontrolu nástroji zřizovatele, ale také podporu k růstu odbornosti a kvality poskytovaných služeb. Projekt byl realizován v období od srpna 2005 do července 2007.
Vedle zavedení Standardů kvality sociálních služeb poznali pracovníci zúčastněných charit silné a slabé stránky služeb, které nabízejí, a vytvořili plány zvyšování jejich kvality a vlastního odborného růstu. Podařilo se rozšířit otevřenou aktivní spolupráci mezi charitami v procesu zavádění Standardů kvality sociálních služeb, především zintenzivněním osobních kontaktů, předáváním informací a know-how a činností odborných kolegií pro jednotlivé druhy služeb. Vypracováním správnějších metodických postupů, vypracováním písemné dokumentace, vzděláváním pracovníků, využiváním odborných kolegií a podobně získají charity větší stabilitu a zlepší se jejich schopnost zajišťovat financování svých aktivit. Byl tak zaveden vyzkoušený nástroj hodnocení kvality služeb - Systém kontroly a podpory charitní činnosti prostřednictvím Diecézního střediska DCHOO.
V rámci projektu bylo podpořeno 634 pracovníků ze 74 zařízení poskytujících sociální služby a 3 vzdělávací programy, vznikly také nové programy, které mají vzdělávací dopady v rámci specifických podmínek DCHOO (Vizitace v DCHOO, Systém podpory a kontroly v DCHOO, Sebehodnocení kvality charitních služeb) a byly vytvořeny 4 inovativní produkty (Manuál vizitací v DCHOO s 15 přílohami, Systém kontroly a podpory charitní činnosti prostřednictvím Diecézního střediska DCHOO, rámcové standardy charitní pečovatelské služby, Metodické pomůcky pro sebehodnocení kvality)
Aktivity projektu pokračují i po jeho skončení, buď formou vytvořenou a ověřenou v rámci projektu (vizitace, podpůrné návštěvy supervizora, činnost odborných kolegií), a neo byly rozšířeny a přizpůsobeny potřebám charit DCHOO.
Projekt, realizovaný v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, byl celém rozsahu financován ze zdrojů Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR částkou 3 163 676,- Kč.