Projekty realizované za podpory EU

 

Komunitní práce v Osadě míru

Registrační číslo: CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_026/0003884
Doba realizace: 1. 3. 2017 - 29. 2. 2020

Obyvatelé SVL jsou často vlivem svých životních okolností v situaci, která je nemotivuje k aktivnímu zájmu o okolí a o společné sousedské záležitosti. Jejich životní situace a životní neúspěšnost působí negativně na jejich sebevědomí i na schopnost mít vyšší životní cíle. Důsledkem je kromě neutěšené sociální situace jednotlivce nebo rodiny navíc i nezájem o věci mimo nejužší soukromí. Projekt komunitní práce má za cíl tuto situaci změnit a zájem o společné problémy a potřeby komunity podnítit, a to podporou diskuse obyvatel, ale i podporou aktivních obyvatel - zástupců komunity při jejich řešení.
Projekt navazuje na komunitní projekt, který byl v SVL Osada míru realizován v průběhu roku 2016 (název: Kunčičky - Osada míru).

Cíle projektu:
- aktivizace obyvatel Osady míru
- vytvoření prostorů pro komunikaci
- udržení a personální stabilizace jádrové skupiny Osady míru, která vznikla v rámci
předchozího projektu DCHOO v roce 2016
- alespoň 3 akce ročně na zvelebení společných prostor v SVL
- alespoň 3 akce ročně na podporu komunity v SVL

Realizací projektu se budeme snažit podstatně ovlivnit sociální situaci obyvatel v SVL Osada míru, naší snahou je:
- pozitivně změnit sociální klima v SVL Osada míru,
- zlepšit sousedské vztahy v lokalitě,
- rozvíjet komunitní aktivity obyvatel v lokalitě:
- zlepšit stav domů a jejich okolí v důsledku většího
zájmu obyvatel
- podpořit rozvoj samostatné orientace obyvatel lokality v základních občanských právech a povinnostech a rozvíjet jejich schopnosti uplatňovat svá práva a plnit své povinnosti.

Výstupem projektu bude také Evaluační zpráva, která bude kromě analýzy projektu a zvolených postupů obsahovat také opatření, která by měla v budoucnu eliminovat zjištěné nedostatky. V Evaluační zprávě bude uveden přehledný souhrn všech poznatků a doporučení, které ze zkušenosti s realizací projektu vyplynou. Evaluační zpráva bude přístupna v elektronické verzi na webových stránkách DCHOO.

Během realizace projektu bude podpořeno celkem 750 osob.

Projekt Komunitní práce v Osadě míru je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

Logo OPZ barevné

Rozšíření sociální služby Šance domova

Registrační číslo: CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_026/0003588
Doba realizace: 1. 3. 2017 - 29. 2. 2020


Projekt reaguje na základní potřebu stabilního bydlení velkého množství rodin s dětmi, které žijí v nevyhovujících nebo v nestabilních podmínkách. . Jedná se o rodiny bydlící v prostředí ubytoven, v hygienicky závadných bytech, bydlících bez právního důvodu, nelegálně u příbuzných a známých apod. žijící v sociálně vyloučených lokalitách na území města Ostravy. Velmi často jde o romské rodiny, které se navíc potýkají s diskriminací na trhu s byty a čelí i zájmům spekulantů s bydlením. Těmto rodinám projekt nabídne sociální bydlení doplněné o komplexní odbornou podporu sociální služby. Rozšíří se tak možnost dostupného bydlení pro rodiny a jejich děti, které doposud nemohou být z kapacitních důvodů do sociálního bydlení zařazeny.

Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je zajistit rodinám s dětmi v bytové nouzi příležitost získat odpovídající a dostupné bydlení, aby rodiče těchto dětí měli reálnou možnost vytvořit svým dětem stabilní domov. Cílem je rovněž zajištění intenzivní podpory sociální služby těmto rodinám při odstraňování překážek a handicapů, které jim brání řešit samostatně bytovou nouzi. Projektem bude podpořeno alespoň 50 rodin v bytové nouzi, které budou zařazeny do programu Bydlení s doprovodným sociálním programem (BDSP). Stabilní bydlení a vlastní nájemní smlouvu získají rodiny, které úspěšně program absolvují, a to v bytě, který budou užívat po dobu své účasti v projektu jako sociální byt BDSP.
Cílem projektu je také odstranění individuálních příčin, které způsobily kritickou bytovou situaci rodiny tak, aby se co nejvíce snížilo riziko nového pádu rodiny do stejných problémů.
Tohoto cíle dosáhnou rodiny spoluprací se sociální službou, která bude rodiny všestranně podporovat při provádění konkrétních kroků dle jejichindividuálního plánu. .

Realizací projektu bude podstatně změněna sociální situace několika desítek rodin a jejich dětí, kterým bude zprostředkováno podnájemní bydlení a intenzivní individuální podpora sociální služby.
Důležitým výstupem projektu bude také Evaluační zpráva, která bude obsahovat návrhy opatření a ucelený přehled všech podmínek a kroků, nezbytných pro úspěšné provozování sociálního bydlení. Zpráva bude prezentována na závěrečné konferenci projektu a pro zájemce bude k dispozici na webových stránkách DCHOO.

Projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

Logo OPZ barevné

S automobily k lepší péči

Registrační číslo: CZ.06.2.56/0.0/0.0/16_039/0002243
Doba realizace: 1. 8. 2017 - 31. 8. 2018

Hlavním cílem projektu bylo zvýšení kvality a dostupnosti terénních sociálních služeb, a to osobní asistence a pečovatelské služby poskytovaných oblastními charitami Diecézní charity ostravsko-opavské, a to Charitou Český Těšín, Charitou Hlučín a Charitou Studénka na území Moravskoslezského kraje, pořízením 7 automobilů pro kvalitní poskytování terénních sociálních služeb, obnovu a zkvalitnění technické základny stávajících sociálních služeb sociální práce.

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií.

IROP_CZ_RO_B_C RGB

S automobily do terénu

Registrační číslo: CZ.06.2.56/0.0/0.0/16_040/0002236
Doba realizace: 1. 8. 2017 - 31. 8. 2018

Hlavním cílem projektu bylo zvýšení kvality a dostupnosti terénních sociálních služeb, a to osobní asistence, pečovatelské služby, sociální rehabilitace a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi poskytovaných Diecézní charitou ostravsko-opavskou a osmi oblastními charitami na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje (Charity Frenštát pod Radhoštěm, Charity Frýdek-Místek, Charity Jeseník, Charity Kopřivnice, Charity sv. Martina, Charity Odry, Charity Opava, Charity Ostrava), pořízením 25 automobilů pro kvalitní poskytování terénních sociálních služeb, obnovu a zkvalitnění technické základny stávajících sociálních služeb sociální práce.

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií.

IROP_CZ_RO_B_C RGB

Pořízení osobních automobilů pro Diecézní charitu ostravsko-opavskou

Registrační číslo: CZ.1.10/2.1.00/38.01806
Doba realizace: 2.2. – 31.12.2015

Cílem projektu bylo pořízení 10 osobních automobilů pro 6 charit - Diecézní charitu ostravsko-opavskou, Charitu Krnov, Charitu Frýdek-Místek, Charitu Třinec, Charitu Nový Jičín a Charitu Frenštát pod Radhoštěm. Vozidla budou využívány k poskytování registrovaných sociálních služeb – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, pečovatelské služby, služby osobní asistence, noclehárnu, azylový dům - a pro zajištění provozních potřeb jednotlivých charit. Díky projektu bude zabezpečena stávající poptávka po sociálních službách a zároveň bude umožněno navýšení její kapacity.

Projekt byl realizován díky finanční podpoře Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007-2013.

 EU_ROP                                                                                          

Kvalitně v terénní péči


Cestou k úspěchu


Rovné šance pro všechny děti


S kvalitou do praxe

Hlavním cílem projektu „S kvalitou do praxe“ je zvýšit úroveň znalostí pracovníků, posílit dovednosti jednotlivých zařízení poskytovat kvalitní sociální služby a vytvořit podmínky pro zavedení systému řízení kvality v zařízeních poskytujících sociální služby. Projekt spočívá v realizaci prakticky zaměřeného vzdělávání pracovníků v sociálních službách - tzv. kvalitářů, kteří by získané znalosti a dovednosti dále využívali v rámci svého zařízení a v zajištění dostatečné podpory ze strany manažerů těchto zařízení prostřednictvím vzdělávání v oblasti managementu a řízení.


Poznáním ke kvalitě

Projekt „Poznáním ke kvalitě“ byl zaměřen na řešení problematiky implementace národních standardů kvality v sociálních službách do praxe. Jeho cílem byla systémová podpora odborného vzdělávání poskytovatelů sociálních služeb, které by se následně projevovalo ve zvyšování kvality poskytovaných sociálních služeb. Tento vzdělávací projekt byl realizován v letech 2006 – 2008.


Podpůrné hodnocení kvality charitních služeb

Cílem projektu „Podpůrné hodnocení kvality charitních služeb jako impuls ke kontinuálnímu učení pracovníků a zvyšování kvality služeb DCHOO“ bylo zasáhnout širokou a z hlediska potřeb a nároků velmi rozmanitou cílovou skupinu a vytvořit základ funkčního systému umožňujícího nejen vzájemnou spolupráci mezi jednotlivými subjekty a kontrolu nástroji zřizovatele, ale také podporu k růstu odbornosti a kvality poskytovaných služeb. Projekt byl realizován v letech 2005 - 2007. 


Grundtvig - Young and adults for a better life


Leonardo da Vinci - Step

Projekt se snaží naplňovat EU strategii 2020, která si klade za cíl snížit míru nezaměstnanosti především v populaci osob ve věku 20-64 let na 75%. Dalším cílem je snížit počet osob, které opouští vzdělávací instituci před řádným ukončením vzdělání na 10%. V neposlední řadě je snahou zmíněné strategie snížit počet osob, které jsou přímo ohroženy chudobou a sociálním vyloučením.

Projekty realizované za podpory SROP

 

Rozvoj programů zaměstnanosti a prevence sociálně patologických jevů ve Vesničce soužití

Hlavním cílem projektu bylo předejít, popřípadě zamezit sociálnímu vyloučení obyvatel Vesničky soužití a jejího okolí a přispět k integraci ohrožených skupin, především Romů, na trhu práce. Snahou projektu bylo rovněž rozšířit nabídku Komunitního centra Vesničky soužití o nestrukturované aktivity zaměřené na děti a mládež a pokrýt tak zájem o tyto služby v dané lokalitě. Realizace projektu probíhala v letech 2006 – 2008.

více o projektu „Rozvoj programů zaměstnanosti a prevence sociálně patologických jevů ve Vesničce soužití“

Dětský domov rodinného typu v Řepištích

Smyslem projektu „Vybudování Dětského domova rodinného typu a prostor pro sociální integraci znevýhodněných osob v Řepištích“ bylo přispět k sociální integraci dětí vyrůstajících mimo rodinu a umístěných do ústavní výchovy, připravit je na přechod z ústavního zařízení do samostatného života a maximálně ho usnadnit. Realizace projektu probíhala v letech 2005 - 2006

více o projektu „Dětský domov rodinného typu v Řepištích“