Rekonstrukce prostor nízkoprahového centra

Období realizace: 1. 6. 2020 – 30. 6. 2021

Cíl projektu
Cílem projektu je zlepšení kvality prostor pro poskytování sociální služby NZDM prostřednictvím rekonstrukce současného nevyhovujícího zázemí pro klienty (kuchyňka a WC).

Popis projektu
V rámci projektu bude provedena rekonstrukce prostor sociální služby NZDM v Komunitním centrum Vesničky soužití, které vznikly provizorní přestavbou a dnes již nejsou vyhovující, z důvodu technických problémů a náročného úklidu. Realizace projektu přispěje k vybudování nového plně funkčního zázemí pro klienty (kuchyňka a WC) s daleko lepšímu vlastnostmi a s odpovídajícím hygienickým, tepelným i prostorovým komfortem.

Pořízení automobilu pro Šanci domova

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cílem projektu
Cílem je pořízení nového osobního automobilu pro výkon terénní práce sociálních pracovníků/terénních pracovníků Šance domova.

Popis projektu
Sociální služba Šance domova – sociální rehabilitace pracuje s dospělými osobami nebo rodinami s dětmi, s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v Ostravě, které trpí nedostatkem dovedností a kompetencí potřebných k udržení bydlení, péče o domácnost, zajištění nezbytných potřeb pro plnohodnotný život. Služba nabízí klientům dlouhodobou terénní podporu v jejich stávajícím bydlišti nebo v sociálních bytech získaných od spolupracujících majitelů bytového fondu. Sociální pracovníci motivují klienty ke zlepšení jejich sociální situace, tak aby se dokázali starat o domácnost, udržet si bydlení, pečovat o rodinu, správně hospodařit a řešit své závazky a potřeby a zajistit zdravý vývoj pro děti. Pracovníci také klientům nabízí pomoc při jednání s institucemi včetně doprovodů na příslušná odborná pracoviště, úřady apod. Jelikož  je služba poskytována převážně terénní formou v domácnostech klientů a působnost služby je na území celého Statutárního města Ostravy, tak je potřeba pro rychlejší a snadnější přejíždění mezi klienty mít spolehlivý osobní automobil. 

Výměna oken a dveří v Komunitním centru II

Období realizace: 1. 6. 2021 – 30. 6. 2022                                  

Cíl projektu
Cílem projektu je výměna 29 oken a 1 dvoukřídlových vedlejších dveří v Komunitním centru Vesničky soužití, která povede ke zlepšení kvality prostor pro poskytování sociálních služeb v Komunitním centrum Vesničky soužití.

Popis projektu
Komunitní centrum je součástí projektu Vesnička soužití, který je provozován již 19 let. V budově sídlí a poskytují své služby klientům ze širokého okolí tři sociální služby: Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (6583055), odborné sociální poradenství (8251178) a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (400487). Komunitní centrum je vybaveno dřevěnými eurookny a dveřmi zastaralého konstrukčního řešení, což vede mimo jiné k velkým tepelným ztrátám. V roce 2019 proběhla výměna části oken a obou vstupních dveří v hlavních prostorech, nicméně je potřeba pokračovat v další výměně.

Projekt řeší odstranění dvou nejzávažnějších problémů:

  • Špatný technický stav oken a dveří hraničící s nefunkčností;
  • Špatné tepelně izolační vlastnosti oken a dveří, které ovlivňují tepelnou pohodu klientů i hospodárnost vytápění prostor a zvyšují provozní náklady poskytovaných služeb.

Provozování skladových prostor pro potravinovou a materiální pomoc

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cíl projektu
Cílem projektu je provozování skladových prostor pro potravinovou a materiální pomoc a distribuce pomoci potřebným lidem, kteří se nacházejí v tíživé situaci.

Popis projektu
Projekt je zaměřen na bezplatnou distribuci potravinové a materiální pomoci potřebným lidem, kteří jsou na hranici hmotné nouze. Jedná se o klienty sociálních služeb DCHOO a jejich 11 oblastních Charit – Charita Český Těšín, Charita Frenštát pod Radhoštěm, Charita Frýdek-Místek, Charita Hrabyně, Charita Jablunkov, Charita Krnov, Charita Nový Jičín, Charita Ostrava, Charita Studénka, Charita sv. Martina a Charita Třinec. Potravinovou a materiální pomoc koncovým příjemcům rozdělují sociální pracovníci jednotlivých služeb. Za příjem, skladování a distribuci potravin Charitám odpovídají techničtí pracovníci DCHOO.:

Komunitní práce v Ostravě-Kunčičky, Přívoz a Vítkovice

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je aktivizace obyvatel sociálně vyloučených lokalit Kunčičky-jih, Zadní Přívoz
a Vítkovice, která bude mít za následek probuzení zájmu o společné záležitosti celé komunity
a schopnost definovat hlavní problémy v lokalitách.

Popis projektu
Projekt navazuje na projekt financovaný OPZ „Komunitní práce v Osadě míru“, který byl realizován v lokalitě Ostrava-Kunčičky. Projekt má dva hlavní záměry, kterými jsou:
- Zkušenosti, které tým získal během působení v lokalitě Ostrava-Kunčičky přenést do dalších SVL v Ostravě. Jedná se o SVL Zadní Přívoz (komunitní pracovnice zde působí od roku 2020) a nově do SVL Ostrava-Vítkovice.
- Poprojektová podpora skupiny aktivních obyvatel v SVL Ostrava – Kunčičky, která zde působí již 7 let v další činnosti.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „nízkoprahové zařízení pro děti a mládež“ v Komunitním centrum Vesničky soužití v Ostravě-Muglinově (Klub Vesnička) a ve středisku Horizont v Ostravě-Kunčičkách (Klub Horizont).

Dílčí cíle
- Snížit výskyt sociálně patologických jevů, zvýšit motivaci k hledání pozitivních alternativ chování, snížit počet uživatelů návykových látek a mladistvých pachatelů trestných činů.
- Zlepšit integraci dětí do vzdělávacího procesu.
- Osvojit základní křesťanské a společenské životní hodnoty.

Popis projektu
Posláním služby je vytvořit bezpečný prostor pro děti a mládež, které žijí v málo podnětném sociálním prostředí. V tomto prostoru jim mohou být sociální pracovníci nablízku v obtížných životních situacích, podporovat je při jejich zvládání a motivovat je k jejich aktivnímu řešení. To vše za pomoci poradenství a vzdělávacích i zábavných aktivit šitých klientům na míru. Služba nabízí mnoho atraktivních volnočasových aktivit, ale i neformální vzdělávání pro cílovou skupinu.

Horizont – středisko sociální aktivizace

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi“: Horizont – středisko sociální aktivizace.

Dílčí cíle:
- Zajistit dobré podmínky a zázemí pro zdravý vývoj dětí v rodinách z cílové skupiny za spolupráce rodičů.
- Přispět k prevenci sociálního vyloučení rodin a k jejich sociální integraci poskytováním systematické a komplexní podpory při řešení hlavních příčin krizové situace rodiny a dětí, které v ní vyrůstají.
- Snížit výskyt sociálně patologických jevů v cílové skupině.

Popis projektu
Služba Horizont – středisko sociální aktivizace realizuje aktivity zaměřené na sociální integraci rodin z cílové skupiny, zejména na podporu zajištění zdravého vývoje a rozvoje dětí. Služba nabízí širokou škálu aktivit např. základní sociální poradenství, terénní pomoc rodinám v každodenních situacích např. v problematice bydlení, hledání zaměstnání, dluhové problematiky, školních povinností dětí apod. Dále nabízí také aktivity pro rodiny s předškolními dětmi, které připravují rodiče a děti na úspěšný vstup do mateřské školy a organizuje také besedy a setkání pro rodiče na různá témata.

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cíl projektu
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi“.

Dílčí cíle
- Zajistit dobré podmínky a zázemí pro zdravý vývoj dětí v rodinách z cílové skupiny
za spolupráce rodičů.
- Přispět k prevenci sociálního vyloučení rodin a k jejich sociální integraci poskytováním systematické a komplexní podpory při řešení hlavních příčin neuspokojivé situace rodiny
a dětí, které v ní vyrůstají.
- Snížit výskyt sociálně patologických jevů u cílové skupiny.

Popis projektu
Projekt je zaměřen na poskytování sociální služby sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi klientům z Vesničky soužití a širokého okolí a také v lokalitě Ostrava-Michálkovice. Služba je poskytována především terénní formou, částečně však i ambulantní formou. Předností služby je dlouhodobý a komplexní přístup k celkové situaci rodiny. Služba zahrnuje škálu aktivit zaměřených na sociální integraci rodin s dětmi nebo jejich členů a pracuje s rodinou např. v těchto oblastech: finanční situace, vedení domácnosti, vztahové problémy, doprovody do institucí, hledání zaměstnání, zajištění adekvátního bydlení a další.

Sociálně-dluhová poradna – odborné sociální poradenství

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cíle projektu
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „odborné sociální poradenství“: Sociálně-dluhová poradna.

Dílčí cíle:
- Pomáhat lidem v nepříznivé situaci orientovat se ve svých právech a povinnostech a v tom, jak je naplnit.
- Informovat je o možnostech řešení své situace.
- Překonat obtíže při vyřizování záležitostí na úřadech a v jiných institucích.
- Zapojit možnosti a schopnosti klientů do řešení tíživé situace, tak aby se jejich nepříznivá situace vyřešila nebo alespoň zlepšila.

Popis projektu
Projekt je zaměřen na zajištění provozu Sociálně-dluhové poradny, která poskytuje odborné sociální poradenství lidem, kteří se ocitli v nepříznivé situaci, kterou nejsou schopni zvládnout vlastními silami a která způsobuje jejich sociální vyloučení nebo k němu může vést s cílem, aby tyto těžkosti odstranili nebo alespoň zmírnili a v budoucnu byli schopni řešit své obtíže samostatně. Jedná se např. o řešení nezaměstnanosti nebo nedostatečnou orientaci na trhu práce, hrozící nebo faktickou ztrátu bydlení, zadluženost, rodinné problémy apod.

Šance domova – sociální rehabilitace

Období realizace: 1. 1. 2021 – 31. 12. 2021

Cíle projektu:
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „sociální rehabilitace“: Šance domova – sociální rehabilitace.

Dílčí cíle:
- Zajistit realizaci sociální služby, která přispěje k sociálnímu začlenění osob v dlouhodobě nepříznivé situaci, z důvodu snížených kompetencí a nedostatku dovedností při péči o domácnost, plnění závazků apod. potřebných pro samostatný a plnohodnotný život.
- Snížit výskyt patologických jevů v cílové skupině, prevence sociálního vyloučení.
- Podpořit cílovou skupinu při šanci získat bydlení a zároveň i potřebné dovednosti k tomu, aby si je uměli udržet a mohli tak bydlet a žít samostatně, bez pomoci sociální služby.

Popis projektu
Služba „Šance domova – sociální rehabilitace“ pracuje s dospělými osobami nebo rodinami s dětmi, s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v Ostravě, kteří trpí nedostatkem dovedností a kompetencí potřebných k udržení bydlení, péči o domácnost, zajištění nezbytných potřeb pro plnohodnotný život. Služba dlouhodobě pracuje s klienty, kteří se nacházejí v bytové krizi, tj. bydlí v nevyhovujících podmínkách, hrozí jim ztráta bydlení, případně často bydliště mění. Cílem služby je především nácvik a osvojení si návyků a dovedností, které klientům umožní bydlení si udržet, pečovat o sebe i svou rodinu a domácnost.

Projekty jsou realizovány díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje.

logo_jpg


 

 

 

 

 

 

Projekty jsou realizovány díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje.

logo_jpg