Rekonstrukce objektu pro sociální bydlení
Registrační číslo: CZ.06.2.56/0.0/0.0/18_104/0009311
Doba realizace: 27. 5. 2016 – 28. 2. 2021
Projekt reaguje na velké množství rodin s dětmi žijících na území statutárního města Ostravy, které žijí v nevyhovujících nebo v nestabilních podmínkách a které tudíž nejsou schopny pro své děti zajistit vhodné domácí prostředí pro jejich zdravý vývoj.
Jedná se především o rodiny žijící v prostředí ubytoven či azylových domech. (Jenom ubytoven se na území Ostravy nachází 40 a jejich počet v posledních letech významně rostl.). Velmi často jde o romské rodiny, které se navíc potýkají s diskriminací na trhu s byty a čelí i zájmům spekulantů s bydlením. Těmto lidem projekt nabídnul sociální bydlení doplněné komplexní odbornou podporou sociální služby. Rozšíří se tak možnost dostupného bydlení pro rodiny a jejich děti, které doposud nemohly být z kapacitních důvodů do sociálního bydlení, které organizace žadatele (DCHOO, středisko Šance domova) několik let provozuje, zařazeny.
Z tohoto důvodu jsme zakoupili nemovitost, která bude pro účely sociálního bydlení zrekonstruována. Bude vytvořeno 6 nových sociálních bytů.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Metodickou podporou ke kvalitě
Registrační číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_098/0015163
Doba realizace: 1. 7. 2020 - 30. 6. 2022
Cílem projektu je zvýšit kvalitu sociálních služeb poskytovaných Diecézní charitou ostravsko-opavskou a 14 oblastními charitami, zlepšit a zefektivnit procesy probíhající ve službách a nabídnout podporu osobám pečujícím o své blízké a usnadnit jim tak zvládání každodenní péče. Jednotlivých cílů bude dosaženo prostřednictvím zajištění metodické a supervizní podpory pracovníků, cvičných auditů kvality, odborných pracovních skupin - kolegií a setkání pro pečující. Celkem bude podpořeno 54 služeb.
Cíle projektu:
Cílem projektu je pozvednout kvalitu sociálních služeb, poskytovaných oblastními charitami
v působnosti Diecézní charity ostravsko-opavské (DCHOO), a to prostřednictvím zajištění metodické a supervizní podpory formou individuálních nebo skupinových konzultací ve službách, cvičných auditů kvality, pravidelných supervizí a síťování sociálních služeb prostřednictvím pracovních skupin (tzv. kolegií). Dalším cílem je nabídnout podporu osobám pečujícím o své blízké a usnadnit jim tak zvládání každodenní péče.
Metodické konzultace a kolegia poskytnou odbornou podporu minimálně 40 pracovníkům. Individuální a skupinová supervize zajištěna odborníkem, jakož i účast na pravidelných pracovních skupinách daného typu služeb, bude určena všem zapojeným službám. Celkem bude supervizemi podpořeno minimálně 70 pracovníků. 18-ti službám, které neprošly v uplynulých 4 letech souvislou metodickou podporou nebo cvičným auditem, bude poskytnuta zkušeným metodikem souvislá podpora formou konzultací zaměřených na všechny oblasti SQSS. Cvičným auditem v rozsahu 2 dnů bude podpořeno 13 vybraných služeb se zaměřením
na oblasti standardů 1.-5.,9.-10. a 15.
Odborná setkání pro pečující provedou účastníky vybranými úskalími péče o seniory, o dlouhodobě nemocné či o osoby s postižením. Zahrnou oblast syndromu vyhoření (jeho příčiny, důsledky) a možnosti duševní hygieny nebo relaxace jako cesty prevence vyhoření a podpory kvalitního života pečujících. Praktickým nácvikem dovedností si budou moci pečující vyzkoušet manipulaci na lůžku nebo pomoc se sebeobsluhou. Informováním o druzích zdravotních a kompenzačních pomůcek pak mohou získat lepší orientaci mezi nimi. Součástí setkání bude vstup odborníka (lékaře, fyzioterapeuta, apod.). Celkem bude jednotlivými aktivitami podpořeno minimálně 40 pečujících osob.
Projekt je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.